V zadnjem tednu septembra 2024 je predavateljica Karmen Grudnik obiskala institucijo Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Obchodní akademie, Čáslav.

S to institucijo Višja strokovna šola Slovenj Gradec sodeluje v Erasmus+ projektih že od leta 2010, zato pri njih ni gostovala prvič.  Sodelovanje z njimi je vsa leta zelo plodno, ker je organizacija njihove šole podobna naši; pod enim pokrovom so združeni srednješolski programi tehničnih smeri in ekonomske smeri ter en visokošolski program (Management). Podobna organizacijska struktura je tako odlično izhodišče za sodelovanje in izmenjavo dobrih praks.

Tokratna mobilnost je bila namenjena predvsem izmenjavi dobrih praks na področju organiziranja praktičnega izobraževanja študentov doma in v tujini in področju zagotavljanja kakovosti procesov. V ta namen se je vključila v monitoring prakse ene izmed študentk gostiteljske šole in obiskala podjetje Goldbeck, ki ima svoje podružnice v mnogih državah, tudi pri nas. Na šoli se je tudi pridružila uram dajanja navodil študentom za izvedbo praktičnega izobraževanja in nato izvedla delovne sestanke z organizatorji praktičnega izobraževanja (doma in v tujini), da je tako pridobila vpogled v dokumentacijo in postopek napotitve študenta na prakso. Za namen informiranja študentov gostiteljske institucije o možnosti Erasmus+ prakse je izvedla predstavitev za njihove študente o Erasmus+ praksi, o naši šoli in našem vključevanju v projekte Erasmus+.

Iz primerjave pristopov in dobrih praks je ugotovila, da je izvedba praktičnega izobraževanja pri njih tesno povezana z izdelavo diplomskih nalog, kar bi bilo smiselno v večji meri vpeljati tudi na naši šoli.

Kakovost izvajanja procesov se na instituciji gostiteljici zagotavlja predvsem z vzpostavljanjem regulativ, ki zahtevajo odgovorno in dosledno izpolnjevanje obveznosti vseh deležnikov, predvsem pa se zahteva spoštovanje postavljenih rokov. Spoznala je nove pristope, s katerimi bi lahko uvedli izboljšave na tem področju tudi na naši šoli.

Pridružila se je tudi uram izvedbe predavanj nekaterih strokovnih ekonomskih predmetov in dobila vpogled v njihov način dela ter v nekatere inovativne prijeme.

Pomemben rezultat obiska je tudi ta, da bosta gostiteljska institucija in njihovo lokalno podjetje, ki nudi praktično izobraževanje njihovim študentov, sodelovala na našem tradicionalnem oktobrskem dogodku Srečanje predstavnikov podjetij, mentorjev praktičnega izobraževanja, predavateljev in študentov.

Izmenjava informacij na temo zastavljenih ciljev je bila izčrpna in na podlagi te mobilnosti bo lahko izvedla izboljšave v metodah svojega dela na Višji strokovni šoli Slovenj Gradec.

V prostem času je bil čas tudi za ogled znamenitosti v okolici Časlava.